VW a ja

Goto down

VW a ja

Odoslať pre Miroslav Žuffa za Po september 27, 2010 9:38 pm

Nikdy som si za vlastné peniaze nekúpil iné auto ako VW. Môj prvý bol Käfer bol z r.1956, piaty, chrobák najnovší model z r.1979. Asi sa už nikdy nepodarí vyrobiť tak nádherné, nenáročné a spoľahlivé auto. Potom som roky odjazdil na firemných Octáviách a tiež zmätkoch Opel a nepodarkoch Peugeot. Francúzom by všeobecne mali byť zakázané pokusy vyrobiť auto. Pred rokom som si najmä z dôvodu lásky k VW a v snahe ukázať i synovi čaro z pocitu vlastnoručne opraveného auta kúpil ojazdený Passat Variant 2,5 TDI Tiptronic 11/2001. A prebudil som sa.
Preč sú časy, keď sme sa za hlbokého komunizmu stretávali na nutne neoficiálnych zrazoch kapitalistických aut DKW, Karmann, Käfer a nezištne si radili, akú súčiastku kde zohnať, kto vybrúsi kľukovku, renovuje čapy, dá vyrobiť ložiskové panvičky, kto vie pochrómovať nárazníky, puklice, zrkadlá a podobne.
A tak som ja naivita božia, začal pri opravách navštevovať stránku VW Clubu, viackrát som získal cenné rady, ale častejšie som sa stretol s "naslovovzatými" odborníkmi, ktorých cieľom nie je váš VW, ale vaša peňaženka. A Martin s okolím sa nimi len tak hemží.
Jeden mi vymenil za 600 Eur rozvody staré za staré, bez výmeny kladiek a vodnej pumpy (prišiel som na to -OK!!), druhý vymenil olej v Tiptroniku bez nového filtra (ale odhalil sa sám predložením účtenky na 4 litre oleja). Pri solídnom postupe tam totiž vojde 8-9 l a bez filtra to ani netreba robiť.
Tretí špecialista na automatické prevodovky ma mnohými argumentami po 20 minútovej testovacej jazde s napojeným počítačom presvedčil, že môj Tiptronik je beznádejne stratený, vyžaduje repas, ktorý je on schopný urobiť za 24 hodín za skromných 1500 Eur. Ja som však radšej kúpil za 500 Eur jazdenú prevodovku (100 000 km) so zárukou. Vyššie spomínaný špecialista ma však dodatočne upozorňoval, že som kúpil už podľa čísla nekompatibilnú prevodovku, ktorá nikdy nebude spolupracovať s riadiacou jednotkou, navyše som použil i zlý olej (vyhovujúci má len on), že to bude padať do núdzového režimu, no katastrofa. Prevodovku sme so synom i napriek tomu vymenili v garáži. No a náš milý Tiptronik vykazoval opäť tú istú závadu - žiadny ťah, max. 120 km/h, radenie od buka do buka. A tak sme vymenili podtlakový regulátor plnenia turba (ktorý sa dá kúpiť sólo, napriek tvrdeniam autorizovaného servisu VW a turbo opravárov, že sa to kupuje len s turbom) a čidlo zaradených prevodových stupňov na ľavej strane prevodovky a stal sa zázrak. Šesťválec ide ako raketa (200 km/h v pohode), radí presne a ticho ako švajčiarske hodinky. Nebolo treba žiadne prečipovanie, zásahy do riadiacej jednotky, nekoná sa žiadne padanie do núdzových režimov. Až na to, že mám doma navyše jednu dobrú prevodovku Tiptronic, debilný pocit a som o 700 Eur ľahší.
Tak čo Vy na to páni VW majstri? Ja hovorím, že nikdy viac nenaletím a radím to i ostatným. Skúsme byť k sebe slušní aspoň v Passat Clube.
Miro Žuffa, Martin

Miroslav Žuffa

Počet príspevkov : 1
Registrácia : 27.09.2010

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Re: VW a ja

Odoslať pre mr.palino za Ne november 20, 2011 3:17 pm

Je to veľmi pekne napísané. Závidím ti tvoju trpezlivosť. Myslím si tiež že na fórach by sa malo pomáhať, predca len da sa povedať že sme partia ktorej koluje "automobilová krv" alebo ako to nazvať. Mali by sme si navzájom pomáhať, tak ako to bolo kedysi. Dúfam že ťa takéto neštastie obíjde a nenatrafíš znova na takých špekulantov.

mr.palino

Počet príspevkov : 4
Registrácia : 20.11.2011

Zobrazit informácie o autorovi

Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.